הגדרה

דלקת מפרקים שגרונתית הינה מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את המפרקים ורקמות נוספות, וגורמת לדלקת כרונית המאופיינת ברגישות ונפיחות במפרקים הנגועים. זוהי מחלה שכיחה הפוגעת בכ-1% מהאוכלוסיה, נשים נפגעות עד פי שלושה מגברים. שיא הופעת המחלה הינו סביב גיל 40, אם כי המחלה יכולה להופיע בכל גיל.

מערכת החיסון של האדם, המגנה עלינו בדרך-כלל מגורמים חיצוניים כמו נגיפים, חיידקים, מחלת הסרטן וגופים זרים אחרים, ממלאת תפקיד מרכזי בהתפתחותה של מחלה אוטואימונית. במקרה של מחלה אוטואימונית, המערכת החיסונית מזהה בטעות מרכיבים של הגוף עצמו, מתקיפה אותם וגורמת נזק לרקמות ולאיברים. במקרה של דלקת מפרקים שגרונתית, תאים של מערכת החיסון הידועים בשם תאי B, תוקפים את הקרום הסינוביאלי (סינוביום) - הקרום המצפה את פנים המפרק. הם נודדים מהדם לתוך הקרום הסינוביאלי, שם הם גורמים נזק לסחוס.

תאי מערכת החיסון מפרישים חלבונים הנקראים ציטוקינים. חלבונים אלו מהווים את הבסיס לתקשורת בין תאי מערכת החיסון לבין עצמם, ובין תאי מערכת החיסון לתאים השייכים לרקמות הגוף. חוסר איזון בין הציטוקינים המעוררים דלקת לבין אלה האחראים לתפקוד בריא של מערכת החיסון, ממלא תפקיד חשוב בהתפתחות דלקת מפרקים שגרונית. ציטוקינים אשר מעורבים בתהליך הדלקתי בדלקת מפרקים שגרונתית הינם IL-1, IL-6, TNF alpha ועוד.

מאפייני דלקת המפרקים השגרונית

תסמיני המחלה מתפתחים בהדרגה וכוללים:

  • תסמינים כלליים של דלקת כגון חולשה, עייפות, תיאבון ירוד, ירידה במשקל וחום נמוך.
  • דלקת מפרקים סימטרית המתבטאת ברגישות ונפיחות מקומית במספר מפרקים.
  • נוקשות וקושי ממושכים בהנעת המפרקים בשעות הבוקר.
  • מעורבות של מערכות נוספות - הופעת גושים תת עוריים באזורים אופייניים, דלקת של כלי דם באיברים שונים, קרום הריאה, מעטפת הלב ועוד.

חומרתה וקצב התקדמותה של דלקת מפרקים שגרונית שונה מחולה לחולה. רוב החולים סובלים ממחלה בינונית עד קשה המתקדמת עם השנים. פעילויות יומיומיות פשוטות נעשות קשות יותר, עד כדי איבוד יכולת התפקוד התקינה. המפרקים הראשונים שנפגעים בדרך כלל הם המפרקים הקטנים של אצבעות הידיים ובהונות הרגליים, כאשר המפרקים הופכים כואבים, נפוחים וחמים. בתוך שבועות או חודשים עלולים להיפגע יותר ויותר מפרקים. הפגיעה הבלתי הפיכה במפרקים האופיינית למחלה יכולה להתקדם במהירות, ולהופיע כבר בשנה הראשונה ולהתפתח להפרעה תפקודית משמעותית ללא קבלת טיפול הולם.

דלקת מפרקים שגרונית מתקדמת בשלושה שלבים:

  1. נפיחות של הקרום הסינוביאלי הגורמת לכאב, להתחממות המפרק, לנוקשות, לאודם ולנפיחות סביב המפרק כולו.
  2. חלוקה מהירה וצמיחה מהירה של תאים, הגורמת להתעבות הקרום הסינוביאלי, גורמת ליצירת רקמה חודרנית הידועה בשם פאנוּס (pannus)
  3. תאים דלקתיים משחררים אנזימים המעכלים רקמת עצם וסחוס, ופעמים רבות גורמים לעיוות צורתו של המפרק, מה שמגביר את הכאבים ומגביל עוד יותר את התנועה.