מה גורם לסרטן שד?

כמו ברוב סוגי הסרטן, בדרך כלל לא ניתן להצביע על גורם ישיר יחיד שגרם למחלה בחולה ספציפית. ככלל, קיימים מספר גורמים העלולים להעלות את הסיכון לחלות בסרטן שד, ביניהם גורמים גנטיים, הורמונליים ונוספים. 

כמו ברוב סוגי הסרטן, ברוב המקרים לא ניתן להצביע על גורם ישיר יחיד שגרם למחלה בחולה ספציפית. למרות שלא קיים קשר ישיר המצביע על גורם מסוים שהימצאותו תביא בהכרח למחלה, ידועים מספר גורמי סיכון העלולים להגביר את הסיכון לחלות במחלה. 

בין הגורמים העלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן שד ניתן למנות את הגורמים הבאים:

גיל

הסיכון לחלות בסרטן השד עולה עם הגיל. מרבית המקרים מאובחנים לאחר גיל 60-50. סרטן שד נפוץ פחות אצל נשים מתחת לגיל 35.

גורמים גנטיים

מרבית מקרי סרטן השד אינם קשורים לסיפור משפחתי קודם ו/או לגורמים גנטיים תורשתיים מוכרים. כאשר יש סיפור משפחתי של סרטן שד או שחלה, ובמיוחד אצל קרובות משפחה מדרגה ראשונה (אימא, אחות, בת), קיים חשד להמצאות מוטציה גנטית. 

אצל כ-10% מהאוכלוסייה קיים פגם גנטי (מוטציה) ספציפי המעלה בצורה ניכרת את הסיכון לחלות בסרטן השד. לא את כל הפגמים הגנטיים ניתן לזהות, שני הגנים העיקריים, ששינויים בהם מסבירים את רוב המקרים התורשתיים, הם הגנים BRCA1  ו-BRCA2. (מוטציות אלה מעלות את הסיכון גם לסרטן שחלה בנשאיות, ובגברים נשאים עולה הסיכון לסרטן השד ולסרטן הערמונית. בנשאים ובנשאיות קיימת עלייה בסיכון לסרטן הלבלב). 

גורמים הורמונליים

  • חשיפת הגוף להורמון אסטרוגן לאורך זמן מגבירה במעט את הסיכון לחלות בסרטן השד. חשיפה כזו קיימת בנשים עם המאפיינים הבאים:
  • וסת ראשונה בגיל מוקדם
  • מנופאוזה (גיל בלות) בגיל מאוחר
  • נטילת טיפול הורמונלי חלופי בגיל הבלות למשך 10 שנים ויותר
  • לידה ראשונה בגיל מאוחר

גורמים נוספים:

  • חשיפה לקרינה באזור השדיים בגיל ההתבגרות
  • השמנת יתר במנופאוזה

ישנן השערות כי שתיית אלכוהול מרובה וצריכת שומן גבוהה במזון עלולות להעלות את הסיכון למחלה גם כן, עם זאת, השפעתן שנויה במחלוקת.