מהו סרטן ריאה?

מחלת הסרטן נוצרת כאשר חלים שיבושים במנגנון השומר על איזון כמות התאים בגוף. במצב זה התאים מתחלקים ללא בקרה ומתפתח גידול סרטני. ישנם מספר סוגים של סרטן ריאה, כאשר הסוג הנפוץ ביותר הוא סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים (NSCLC).

לאדם יש זוג ריאות. תפקיד הריאות הוא לקלוט מהאוויר חמצן (O2), הדרוש לפעילות כל תאי הגוף, ולהיפטר מהפחמן הדו-חמצני (CO2), שהוא תוצר של תהליכי ניצול האנרגיה בגוף. תהליך זה מכונה "שחלוף הגזים". הריאות בנויות מנאדיות, שהן שקי אוויר קטנים שהדופן שלהם עשויה משכבת תאים דקה. האוויר הנשאף נכנס דרך קנה הנשימה, עובר לסימפונות (צינורות המוליכים אוויר עד הריאות), ומגיע עד לנאדיות, בהן מתבצע שחלוף הגזים החיוני לחיים.

כיצד נוצר סרטן?

מחזור חיי התא בגוף מתחיל בחלוקת תא הורה ומסתיים לאחר שהתא עצמו מתפצל (מתחלק) לתאים חדשים. מנגנוני בקרה שולטים בקצב חלוקת התא ובשלבי חייו, והם יכולים לעצור, לעכב או לחדש את חלוקת התא. כאשר חלים שיבושים במנגנוני בקרה אלה, התאים עלולים להתרבות ולשגשג, ובעקבות כך יתפתח גידול סרטני. תאים אלה גורמים לנזק מקומי ואף עלולים לנדוד  לאיברים אחרים (גרורות). 

בסרטן ריאה משתבש מנגנון חלוקת התא בתאים הנמצאים ב-ריאות. מקורם של רוב גידולי הריאה הוא בשכבת התאים המרכיבה את הנאדיות. מיעוטם של הגידולים נובע מתאי השכבה הרירית של הסימפונות. הגידול מתחיל באופן מקומי בריאה, ועם גדילתו עלול לגרום ליצירת נוזל בין הריאה לבין דופן בית החזה (נוזל פלאורלי), או לגרום ליצירת גידולים באיברים מרוחקים (גרורות). 

סרטן ריאה גרורתי

סרטן ריאה גרורתי הוא מצב שבו תאים נפרדים מהגידול הראשוני ומתפשטים באיברים שונים בגוף. רוב גידולי הריאה מתגלים בשלב מאוחר זה. האיברים הנפוצים ביותר אליהם עשוי להתפשט סרטן ריאה הם: עצמות, כבד, בלוטות לימפה, ולעיתים גם המוח. בדרך כלל הסרטן אינו מתפשט לכל האזורים הללו במקביל.

לעיתים יש בריאה גרורות סרטניות מאיברים שונים בגוף, אך מצב זה אינו נכלל תחת ההגדרה "סרטן ריאה". רק גידולים שמקורם מתאי הריאה עצמה מתאימים להגדרה סרטן ריאה.

סוגי סרטן ריאה

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן ריאה, וההבחנה ביניהם מתבססת על צורת התאים הנראית תחת המיקרוסקופ: 

  • סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים (NSCLC – non-small cell lung cancer)  - כ-85% מכלל המקרים.
  • סרטן ריאה של תאים קטנים (small cell lung cancer SCLC) כ-15% מכלל המקרים.

סרטן מסוג תאים לא קטנים (NSCLC)  נחלק לשלושה סוגים עיקריים:

  • אדנוקרצינומה (adenocarcinoma) שהוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן ריאה
  • תאים קשקשיים (squamous cell carcinoma) הסוג השני בשכיחותו
  • סרטן של תאים גדולים  (large cell carcinoma)

סוג נוסף של סרטן בבית החזה נקרא מזותליומה (mesothelioma) – זהו סוג גידול פחות שכיח שמקורו בקרומי הריאה. גידול זה קשור לעתים קרובות לחשיפה לאסבסט.

כיום ידוע כי למוטציות גנטיות יש תפקיד מרכזי בהתפתחות סרטן וידועות מספר מוטציות גנטיות הקשורות לסרטן ריאה (ALK, EGFR, BRAF, ROS1 ועוד). סוגים שונים של סרטן נבדלים ביניהם גם בסוג המוטציות בגידול. 

סימנים ותסמינים

הסימנים הנפוצים של סרטן ריאה בשלב מתקדם ו/או גרורתי הם:

  • שיעול מתמשך, לעיתים עם כיח דמי, או שינוי באופי שיעול קיים
  • איבוד תאבון וירידה במשקל
  • דלקת ריאות שאינה מגיבה לטיפול
  • כאב בעת שיעול או בשאיפה עמוקה