מה גורם לסרטן המעי הגס?

לרוב, הגורם לסרטן אינו ידוע. קיימים מספר גורמים העלולים להעלות את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס והרקטום כגון גיל, גורמים גנטיים והרגלי חיים.

כיום, לא ידוע מה בדיוק גורם לסרטן להתפתח, אולם מחקרים בנושא זה נערכים כל הזמן. ידוע כי קיימים מספר גורמים העשויים להעלות את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס והרקטום:

גיל

הסיכון לחלות בסרטן המעי עולה עם הגיל. סרטן המעי הגס עלול להתפתח בצעירים, אך יותר מ-90% מהגידולים במעי הגס מתפתחים בגילאי 50 ומעלה. בשנים האחרונות רואים עליה בשיעור גילוי הסרטן בקרב צעירים, ולכן עודכנו הנחיות האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן לבדיקות לגילוי מוקדם כבר מגיל 45. 

הרגלי חיים

מחקרים רבים בדקו את הקשר שבין סרטן המעי הגס להרגלי חיים. בין ההרגלים שנמצאו כמשפיעים על התפתחות המחלה והתמותה ממנה היו עישון, שתיית אלכוהול וחוסר פעילות גופנית. כמו כן, נמצא קשר מובהק לתזונה: תזונה עשירה בשומן ובחלבונים מן החי ודלה בסיבים (כגון פירות וירקות), עלולה להגדיל את הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס והרקטום.

גורמים משפחתיים וגנטיים

15 עד 20 אחוזים ממקרי סרטן המעי הגס קשורים לגורמים משפחתיים-תורשתיים. בקרב בני משפחה של חולים עם גידולים במעי הגס, הסיכון להופעת המחלה גבוה עד פי 3-2 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

ישנם שני מצבים גנטיים שבהם הסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס:

  • מחלה גנטית נדירה בשם Familimal adenomatous polyposis – FAP, המאופיינת בגידולים שפירים (פוליפים) במערכת העיכול ובעיקר במעי הגס ובחלחולת (רקטום).
  • תסמונת סרטן מעי גס תורשתי (HNPCC). בתסמונת זו ישנם שינויים המשפיעים על תקינות ויציבות הגנים שעלולים לגרום להתפתחות גידולים סרטניים בגיל מוקדם.

מחלות מעיים

אנשים עם היסטוריה ארוכה של מחלה דלקתית במעי הגס (IBD), כמו דלקת כיבית של המעי הגס (קוליטיס) או מחלת קרוהן נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס. חשוב להבדיל בין מחלת מעי דלקתית (IBD) לתסמונת המעי הרגיז, שבה הסיכון להתפתחות סרטן מעי גס אינו מוגבר.