כיצד מאבחנים סרטן המעי הגס?

כדי לאתר מוקדם ככל האפשר גידולים במעי הגס, מומלץ לבצע בדיקות סקר שנתיות החל מגיל 50 ועד גיל 75. לאחרונה עודכנו המלצות האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן והן כוללות המלצה להתחיל בביצוע בדיקות הסקר כבר מגיל 45. 

בדיקות סקר

בדיקות הסקר העיקריות כוללות:

  • בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה – בדיקה פשוטה ולא פולשנית, שמטרתה לזהות עקבות של דם בצואה שאינן נראות לעין. דם סמוי עלול להצביע על הימצאות פוליפים או גידולים, מכיוון שהם נוטים לדמם במערכת העיכול. תוצאה חיובית מצריכה ביצוע קולונוסקופיה, על מנת לזהות את הפוליפ או הגידול ולטפל בהם. בדיקה זו מומלצת בארץ לביצוע מדי שנה לכל האנשים בגילאים 50-75. 
  • קולונוסקופיה – הסתכלות ישירה אל תוך חלל המעי הגס לכל אורכו באמצעות צינור גמיש שבקצהו מצלמה. טרם הבדיקה יש לבצע ניקוי של חלל המעי באמצעות שתיית חומר משלשל ו/או חוקן ניקוי. אם מתגלה במהלך הבדיקה פוליפ או גידול, ניתן לכרות אותם מיד, וכך למנוע מהם מלהתקדם. כל פוליפ שמוסר במהלך קולונוסקופיה נשלח לביופסיה. בדיקה זו מבוצעת על פי המלצת רופא עבור אנשים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס (כדוגמת סיפור משפחתי, מחלות מעי דלקתיות וכד') או עבור אנשים עם חשד עקב תשובה חיובית לבדיקת דם סמוי בצואה, או סימנים קליניים המעלים חשד (כדוגמת שינויים בהרגלי היציאות, דם בצואה, ירידה לא מוסברת במשקל וכד'). כאשר תוצאת הקולונוסקופיה תקינה, ניתן לחזור עליה לאחר מספר שנים, על פי הנחיית הרופא. 
  • קיימות שיטות נוספות להדמיית חלל המעי, כגון קולונסקופיה וירטואלית  (המבוצעת באמצעות CT), קפסולה של המעי הגס (מצלמת וידאו הנבלעת ועוברת במעי לכל אורכו במהלך מספר שעות) ועוד. חסרונן של בדיקות הדמיה אלה הינו שבמקרה ויש ממצא של פוליפ או גידול, לא ניתן להסירם, אלא לשוב ולבצע קולונוסקופיה רגילה לשם כך. 

בדיקות נוספות לקביעת מצב הגידול

במקרה שאובחן סרטן מעי גס, הצעד הראשון הוא להעריך את מידת ההתפשטות של הגידול באופן מקומי, ולאיברים מרוחקים (כגון כבד וריאות). זהו המדד החשוב ביותר בבחירת הטיפול. בדיקות אלה עשויות לכלול צילום חזה, CT של החזה, הבטן והאגן, אולטרה-סאונד של הבטן או של הרקטום (במקרה של סרטן הממוקם ברקטום), ובמקרים מסוימים MRI ו-PET-CT.