מהי דלקת מפרקים שגרונתית?

אילוסטרציה: רופא בודק כף יד

דלקת מפרקים שגרונתית (Rheumatoid Arthritis) היא מחלה בה מערכת החיסון תוקפת תאים בריאים של הגוף (מחלה אוטואימונית) בעיקר את המפרקים אך גם רקמות נוספות, וגורמת לדלקת כרונית המאופיינת ברגישות ונפיחות במפרקים הנגועים.

 

דלקת מפרקים שגרונתית היא מחלה אוטואימונית שבה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את המפרקים ורקמות נוספות, וגורמת לדלקת כרונית (ממושכת) המאופיינת ברגישות ונפיחות במפרקים הנגועים. זוהי מחלה שכיחה הפוגעת בעד 1% מהאוכלוסייה.  שיעור הנשים עם דלקת מפרקים שגרונתית גדול פי 3 מגברים. המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך היא לרוב מופיעה סביב גיל 40.

מערכת החיסון של האדם מגנה עלינו בדרך כלל מפולשים חיצוניים כמו נגיפים, חיידקים, וגופים זרים אחרים, וגם מגורמים זרים בתוך הגוף, למשל תאים סרטניים. במקרה של מחלה אוטואימונית, מערכת החיסון מזהה מרכיבים של הגוף עצמו כגוף זר, מתקיפה אותם וגורמת נזק לרקמות ולאברים.

בדלקת מפרקים שגרונתית, תאים של מערכת החיסון  תוקפים חלקים מן המפרק, כדוגמת הקרום הסינוביאלי והסחוס, וגורמים להם נזק. אך מחלה זו אינה מוגבלת לנזק מפרקי בלבד והיא עלולה לפגוע ברקמות רבות נוספות, כולל עור, עיניים, ריאות ועוד. 

מאפייני דלקת מפרקים שגרונתית

תסמיני המחלה מתפתחים בהדרגה והם כוללים:

  • תסמינים כלליים של דלקת כגון חולשה, עייפות, תיאבון ירוד, ירידה במשקל וחום נמוך.
  • דלקת מפרקים סימטרית המתבטאת ברגישות ונפיחות מקומית במספר מפרקים.
  • נוקשות וקושי ממושכים בהנעת המפרקים בשעות הבוקר.
  • מעורבות של מערכות נוספות – לדוגמה, הופעת גושים תת-עוריים באזורים אופייניים, דלקת של כלי דם באיברים שונים בקרום הריאה, מעטפת הלב ועוד.

 

חומרתה וקצב התקדמותה של דלקת מפרקים שגרונתית משתנים מחולה לחולה. רוב החולים סובלים ממחלה בינונית עד קשה המתקדמת עם השנים, ופעילויות יומיומיות פשוטות נעשות קשות יותר עד כדי איבוד יכולת התפקוד התקינה.

המפרקים הראשונים שנפגעים בדרך כלל הם המפרקים הקטנים של אצבעות הידיים ובהונות הרגליים שהופכים לכואבים, נפוחים וחמים. תוך שבועות או חודשים עלולים להיפגע יותר ויותר מפרקים. בהעדר טיפול מתאים, תתקדם הדלקת ותגרום פגיעה בלתי הפיכה במפרקים שעלולה להיות מלווה בעיוותים ופגיעה תפקודית קבועה. בחלק מן החולים הפגיעה הבלתי הפיכה עלולה להתחיל להופיע בשלבים מוקדמים של המחלה, אפילו כבר בשנה הראשונה. לכן האבחון המוקדם והטיפול המתאים חשובים על מנת לדכא את הדלקת, להפחית כאב, לשמר את התפקוד של המפרקים, ולמנוע פגיעה במערכות גוף נוספות.