מה גורם לטרשת נפוצה?

אילוסטרציה: תאי עצב

טרשת נפוצה נחשבת למחלה אוטואימונית – מחלה שבה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את הרקמות בגוף. במצב רגיל, תאי מערכת החיסון סורקים את הגוף במטרה למצוא גורמים זרים (למשל נגיפים או חיידקים) או תאים לא תקינים ולתקוף אותם. באנשים עם טרשת נפוצה מערכת החיסון פוגעת במיאלין שעוטף את העצבים . בעקבות כך נוצר תהליך דלקתי שגורם לנגעים (לזיות) במוח ו/או בחוט השדרה. הנגעים יכולים להיות קטנים, בגודל של ראש סיכה, או גדולים כמו כדור גולף.

את הנגעים ניתן לראות באמצעות סריקה בתהודה מגנטית (MRI) של המוח ושל חוט השדרה.

 

מהו מיאלין?

המידע שמגיע מהגוף ואליו חייב להיות מתואם ומועבר בו זמנית ובמהירות רבה. הגוף שלנו תומך בהעברת מידע מהירה ויעילה זו על ידי מערכת העצבים. מערכת העצבים נראית כרשת חוטי חשמל והיא בנויה ממספר סוגי תאים, ביניהם נוירונים ותאי גְלִייָה. תאים אלה מתקשרים ביניהם ומאפשרים למערכת העצבים לבצע את התפקידים החשובים שלה. בדיוק כמו שלחוטי חשמל יש בידוד סביבם, תאי גלייה יוצרים סביב חלק מהשלוחות של תאי העצבים, המכונים האקסונים, חומר בידוד הנקרא מיאלין. המיאלין מסייע להגביר את המהירות שבה האותות מועברים בין הנוירונים. בטרשת נפוצה, מערכת החיסון פוגעת במיאלין במוח, בחוט השדרה ובעצבי הראייה.

 

הסיבה לפגיעה במיאלין עדיין אינה ברורה לגמרי, וההערכה היא שהמחלה נגרמת בשל שילוב של מספר גורמים, ביניהם גורמים גנטיים וסביבתיים.

 

מה עשוי לגרום לפגיעה של מערכת החיסון?

נטייה גנטית

הנטייה לטרשת נפוצה עשויה להיות תורשתית. לכ-15% מהאנשים עם טרשת נפוצה יש קרוב משפחה אחד או יותר עם טרשת נפוצה. למרות זאת, אפילו לתאומים זהים, עם דנ״א זהה לגמרי, יש סיכוי של 1 מ-3 שבשניהם תתפתח המחלה ולכן ההשערה היא שטרשת נפוצה אינה תלויה רק בגנים. המחקרים הנוכחיים מצביעים על כך שיש עשרות גנים ואולי מאות וריאציות גנטיות בקוד הגנטי שהשילוב שלהם גורם לנטייה גנטית למחלה.1

 

שמש וויטמין D

מספר מחקרים מראים שלאנשים המבלים זמן רב יותר בשמש, ולאנשים שיש להם רמות גבוהות של ויטמין D, יש סיכוי נמוך יותר לפתח טרשת נפוצה. אור השמש מסייע לעור שלנו לייצר ויטמין D.

ויטמין זה עשוי לסייע בוויסות מערכת החיסון בדרכים שמפחיתות את הסיכון למחלה, ואנשים שיש להם טרשת נפוצה אך בנוכחות רמות גבוהות של ויטמין D סובלים ממחלה פחות חמורה ופחות התקפים.

 

עישון

לאנשים מעשנים סיכון גבוה יותר לפתח טרשת נפוצה. למעשנים יש נטייה ליותר נגעים במוח ואובדן נפח מוח, לעומת אנשים שאינם מעשנים.

 

זיהומים ונגיפים (ווירוסים)

נמצאו מספר נגיפים בחולי טרשת נפוצה, אך הנגיף שנמצא באופן עקבי כקשור להתפתחות טרשת נפוצה הוא נגיף אפשטיין-באר (Epstein Barr Virus - EBV), הגורם למונונוקלאוזיס (מחלת הנשיקה).

 

מחלות ותהליכים אוטואימוניים

תאי מערכת החיסון, הנלחמים בחלקים תקינים של מערכת העצבים המרכזית באנשים עם טרשת נפוצה, זהים לאלה שניתן למצוא במחלות אוטואימוניות אחרות (מחלות חיסון עצמי).

ההנחה היא שטרשת נפוצה נגרמת מהפרעה כלשהי למנגנון הוויסות של מערכת החיסון.