כיצד מאבחנים טרשת נפוצה?

אילוסטרציה: אבחון טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה מורכבת שיכולה לגרום לתסמינים שונים.

בהתחלה, טרשת נפוצה עשויה להתבטא כהיסטוריה של תסמינים מעורפלים, שעשויים להתרחש באופן מפתיע על פני תקופת זמן ממושכת, ולעיתים ניתן לייחס אותם למצבים רפואיים אחרים. לפעמים קשה להסביר לרופא תסמינים שלא ניתן לראות, או כאלה שניתן רק לחוש, ולפעמים עוברים מספר חודשים עד אשר מאבחנים את המחלה, ולפעמים אף יותר.

אין בדיקה יחידה שמשמשת לאבחון טרשת נפוצה. רופאים משתמשים במספר בדיקות כדי לשלול מצבים רפואיים אחרים וכדי לאשר את האבחון. בנוסף להסטוריה רפואית מלאה, בדיקה גופנית ובדיקה נוירולוגית מקיפה, יש לבצע דימות בתהודה מגנטית (MRI) של הראש וחוט השדרה כדי לחפש נגעים האופיינים לטרשת נפוצה.

בדיקה נוירולוגית

בבדיקה נוירולוגית ישאל הנוירולוג (רופא המטפל בבעיות הקשורות למערכת העצבים) שאלות על תסמינים בעבר. בנוסף, הוא יבצע בדיקה גופנית כדי לזהות שינויים עצביים במספר מערכות בגוף, למשל ע"י בדיקת תנועת העיניים, קואורדינציה של הרגליים והידיים, איזון, תחושה, דיבור ורפלקסים. בשלב זה נוירולוג עשוי לחשוד בטרשת נפוצה, אך האבחון לא יאושר עד אשר תוצאות מבדיקת ה-MRI יאשרו נוכחות של טרשת נפוצה.

MRI

מכשיר ה-MRI משתמש בשדות מגנטיים חזקים כדי ליצור תמונה מפורטת של המוח וחוט השדרה. תמונה זו מראה את המיקום המדויק והגודל של הנזק או הצלקות (הנגעים). הבדיקה אינה פולשנית או מכאיבה, אך היא מעט רועשת ומצריכה שכיבה ממושכת ללא תזוזה.

אבחון טרשת נפוצה מתקבל כאשר הבדיקה הנוירולוגית וה-MRI מצביעים על סימנים אופייניים של המחלה, בחלקים שונים של מערכת העצבים המרכזית, ביותר מנקודת זמן אחת, וכאשר נשללו מחלות אחרות.

בדיקת פוטנציאלים מעוררים (Evoked potentials testing)

בדיקה זו מודדת את הזמן שלוקח למוח לקבל מסרים מהגוף וכן הזמן שלוקח לגוף לקלוט מסרים מהמוח. האדם שמבצע את הבדיקה מניח אלקטרודות קטנות על הראש ועוקב אחר גלי המוח כאשר הוא מציג גירויים חזותיים (ויזואליים), שמיעתיים או תחושתיים. בדיקה זו אינה מכאיבה, אך היא עלולה לקחת זמן ארוך.

אם טרשת נפוצה או מחלה דומה אחרת פעילה, המכשיר יכול לזהות שהמסרים מ- ואל- המוח איטיים מהרגיל. השימוש בבדיקה זו אינו חובה לצורך אבחנה של טרשת נפוצה ומשמש בעיקר במקרים של ספק על סמך הבדיקה הנוירולוגית וה-MRI. 

ניקור מותני

במהלך ניקור מותני הנוירולוג יחדיר מחט לתוך החלל שבעמוד השדרה (המצוי בין הקרומים לחוט השדרה), תחת הרדמה מקומית. במהלך הבדיקה נלקחת דגימה קטנה של הנוזל הנמצא במוח ובחוט השדרה (נוזל מוחי שדרתי- CSF). הנוזל ייבדק על מנת לאתר ביומרקרים (סמנים ביולוגיים, למשל חלבונים או תאים דלקתיים) שקשורים לטרשת נפוצה, וכך ניתן גם לשלול מחלות אחרות הדומות לטרשת נפוצה. תופעת לוואי מוכרת היא כאבי ראש מהבדיקה.