אבני דרך

ערכי חברת רוש הינם חדשנות, ביצועיות, אחריות, מעורבות קהילתית וכבוד הדדי.

בזכות החזון של מייסדה, פריץ הופמן-לה רוש, רוש הייתה בין יצרני התרופות הראשונים בעולם, ומאז התפתחה לאחת מחברות התרופות המובילות בעולם.

ציוני דרך בהתפתחות לחברה מובילה:

1896 – שנת ההקמה, באזל, שוויץ

פ. הופמן-לה רוש ושות" הוקמה במקביל להתפשטות המהפכה התעשייתית ששינתה את פני אירופה. ב-1 באוקטובר 1896, בגיל 28, השיק פריץ הופמן-לה רוש את חברתו, במטרה לייצר באופן תעשייתי תרופות חדשניות שיהיו אחידות ביעילותן ואיכותן ולהפיץ אותן בכל העולם. פריץ הופמן-לה רוש היה בין פורצי הדרך בתחום שהובילו למהפך ושינוי דרמטי בתפיסת הטיפול התרופתי. עד לשינוי זה הטיפול התרופתי התבסס על יצור ורקיחה מקומית ע"י הרוקח בבית המרקחת השכונתי של כל תכשיר רפואי עליו המליץ הרופא. תהליך זה סבר קשות מחוסר אחידות ברמת האמינות של התכשירים שנמסרו למטופלים ובהיעדר כל פיקוח על איכותם של טיפולים אלו. המהפך שהוביל פריץ הופמן-לה רוש וחלוצים נוספים הביא לכך שמאז ועד היום, תכשירים רפואיים מיוצרים באתרי יצור מרכזיים ומפוקחים, המפעילים תהליכי יצור אחידים ומפוקחים, וכך ניתן להבטיח שתכשיר רפואי הניתן לחולה בכל מקום באשר הוא נמצא, הינו איכותי, מפוקח וברמת האיכות הנדרשת. שתי מטרות אלו עדיין תקפות גם היום.

1915-1927– זמנים של משבר

מלחמת העולם הראשונה בלמה את התרחבותה המהירה של חברת רוש באירופה, רוסיה וארה"ב. הקשר עם המפעל הראשי בגרמניה נותק, ההפיכה ברוסיה הובילה להלאמת נכסים רבים של החברה ומשפיעה אף היא, ורוש מצטמצמת לחברה קטנת ממדים.

1928-1944– זריקת העידוד של הויטמינים

פריצת הדרך הבאה בהתפתחות החברה קשורה להבנה המדעית של חשיבותם של הויטמנים לבריאות האדם ובמקביל לפריצות הדרך הטכנולוגיות שאפשרו יצור תעשייתי של הויטמנים. בשנת 1933 מדעני רוש בשיתוף הם Tadeusz Richstein, המדען היהודי, זוכה פרס הנובל מאוניברסיטת באזל, הצליחו לפתח תהליך תעשייתי המפיק באופן סינטתי ויטמין C. יכולות אלו, ובעקבותיהם פיתוח יכולות יצור של ויטמינים חיוניים נוספים, במקביל לשינויי התזונה הגלובאליים הנרחבים שהושפעו מהמפכה התעשייתית ומהעיור שבא בעקבותיה ומהצורך להוספה של ויטמינים למזון התעשייתי, תרמו לנסיקה חדה בביצועי החברה. רוש מתרחבת שוב, ופותחת שני מרכזים בארה"ב: בניו-יורק ובעיירה נאטלי (Nutlei) שבמדינת ניו-ג"רזי הסמוכה.  

1945-1979 – התבססות והגדלת יכולת התפוקה – הלוגו העולמי מתפתח

רוש מתבססת כמובילה העולמית והיצרנית העיקרית של ויטמינים.

ברוש חושבים קדימה, וכדי להימנע מתלות עיסקית בויטמינים, התחילו לפתח מחקר תרופתי בתחומים מגוונים הנעים בין התכשירים נוגדי-דיכאון ועד לתכשירים לטיפול במחלות זיהומיות (אנטיביוטיקה) וכלה בתכשירים לטיפול כימי בסרטן.

בתקופה זו חוקרי רוש מגלים את הוואליום (Valium - diazepam) חומר מקבוצת הבנזודיאזפינים שלו תכונה חשובה - החומר מרגיע אך ללא תופעת הלוואי של ישנוניות לא רצויה.

טבעת הבנזן של הוואליום משמשת כלוגו החברה מאז ועד היום.

1979-1990 – רפורמה

רוש מהדקת תחומי פעילות למבנה ארגוני הנשען על ארבע יחידות עסקיות עצמאיות:
- תכשירים רפואיים
- ויטמינים ותרכובות כימיות
- דיאגנוסטיקה (אבחון) 
- תכשירי טעם וריח לתעשיית המזון ותרכובות ריח לתעשיית התמרוקים והבשמים.

1991-2000 – פיתוחים חדשניים

רוש ממשיכה לפתח חידושים בתחום התרופות. רוש מבססת שיתופי פעולה עם חברות מובילות (לדוגמא Genentech Inc., USA), מתוך ההכרה כי ההצלחה תלויה ברעיונות גדולים. כדי להביא למטופלים את החידושים המקדמים ביותר ברפואה, יש לחפש ולפתח רעיונות בכל מקום בו הם נמצאים.

שיתופי פעולה אלו מביאים באמצע שנות התשעים לפיתוח טיפולים פורצי דרך הנותנים מענה במחלות קשות ובמיוחד במחלת הסרטן, אך גם במחלות קשות נוספות כגון מחלות ויראליות שונות ואיידס, מחלות ריאומטיות, אנמיה ועוד.

2000-היום –  העתיד כבר כאן

רוש ממוקמת בין המובילות בעולם בחברות תרופות מבוססות מחקר. התמקדות החברה בשתי חטיבות: התרופות ודיאגנוסטיקה (מכשירים לאבחון מחלות) מסמנת את הדרך לעתיד.

ע"י השילוב בין תרופות ומכשור אבחוני מבוסס ביוטכנולוגיה רוש נמצאת בנקודת ציון מצוינת לפתח פתרונות חדשים בעולם הרפואה של המחר שיציע פתרונות טיפוליים המותאמים אישית לכל חולה.