טיפול רפואי מותאם אישית

שני מטופלים המאובחנים באופן זהה יכולים להגיב באופן שונה לאותה תרופה. לאחד הטיפול יעזור, ואילו השני עלול לחוות תופעות לוואי לא רצויות ללא תועלת טיפולית. שונות זו נעוצה בחלקה בגנטיקה (דנ"א) והבדלים ביולוגים אחרים בין בני אדם. הרעיון של טיפול רפואי מותאם אישית הוא להשתמש בידע הנצבר כיום על הבדלים אלו לתכנון התרופה כך שתהיה מותאמת אישית לכל אוכלוסיית מטופלים ייחודית.

 

התאמת הטיפול למטופלים היא מטרה שאפתנית. התובנות המולקולריות והטכנולוגיות המולקולריות הקיימות כיום מאפשרות להגיע להתאמה טובה יותר של הטיפול למטופלים. אבל הגילוי והפיתוח של תרופות חדשות ושל סמנים ביולוגיים ייחודיים שיסייעו באבחון עודם משימות מורכבות מאוד וממושכות מאוד. חטיבת המחקר והפיתוח של רוש רואה בטיפול רפואי מותאם אישית חלק בלתי נפרד מהאסטרטגיה שלה.

 

המכנה המשותף לאבחון ולטיפול

המומחיות של רוש בתחום הביולוגיה המולקולרית בכל הקשור לפיתוח בדיקות אבחוניות מתקדמות ותרופות, מציבה אותה בעמדה ייחודית ליצירת ערך למטופלים ולמערכת הבריאות.
במסגרת גישת הטיפול הרפואי המותאם אישית של רוש, פועלים צוותים משולבים המשתמשים בתובנות מדעיות ובחידושים טכנולוגיים לפיתוח תרופות חדשות ובדיקות אבחוניות.

מהו סמן ביולוגי?


1. חלבונים המופרשים או המיוצרים כתוצאה ממחלה מסויימת, ויכולים לסייע באבחון המחלה,
2. חלבונים המשתתפים בתהליכי מחלה ופגיעה בהם עשויה לעזור לעצירת המחלה או לשינוי מהלך המחלה,
3. חלבונים הקיימים באוכלוסיית חולים מסויימת המבדילים אותה מיתר האוכלוסיה, והמשפיעים על יעילות הטיפול בקבוצה זו.

 

השימוש בגישה זו יסייע:

1. להבין טוב יותר את המורכבות והשונות של מחלות ברמה המולקולרית,
2. לחפש סמנים ביולוגיים קיימים העשויים לסייע בזיהוי מטרות לתרופות וכך לבחור את המטופלים המתאימים ביותר לטיפול בתרופות שונות,
3. לזהות סמנים ביולוגיים ולהשתמש בהם לאפיון או לבחירה של קבוצות מטופלים לניסויים קליניים.