אבני הדרך

משפרים את חייהם של אנשים כבר יותר ממאה שנים

 

1896 שנת ייסודה של רוש – הצלחות ראשונות

פ. הופמן-לה רוש ושות' הוקמה בתקופה שבה המהפכה התעשייתית שינתה את פני אירופה.

ב-1 באוקטובר 1896, בגיל 28, השיקו פריץ הופמן ואשתו, אדל לה-רוש את חברתם.

פריץ הופמן ואדל לה-רוש היו בין הראשונים שזיהו שייצור תעשייתי של תרופות יקדם משמעותית את המלחמה במחלות. המהפך שהובילו הופמן-לה רוש וחלוצים נוספים הביא לכך שתכשירים רפואיים החלו להיות מיוצרים באתרים מרכזיים המפעילים תהליכי ייצור אחידים תחת פיקוח. הודות לכך,  מטופלים החלו לקבל תכשירים רפואיים איכותיים ומפוקחים העומדים ברמת האיכות הנדרשת.

 

1897 – 1914 התרחבות עולמית

רוש התרחבה במהירות, ובין השנים 1897 ל-1910, בית החרושת בגרמניה גדל והוקמו חברות בת של רוש באירופה. עד 1914 רוש הקימה חברות במילאנו, ניו-יורק, סנט פטרסבורג, לונדון ועוד.

 

1915 – 1927 זמן משבר

בעקבות מלחמת העולם הראשונה רוש ספגה פגיעות עסקיות רבות. הקשר עם המפעל הראשי בגרמניה נותק, ההפיכה ברוסיה הובילה להלאמת נכסים רבים של החברה, ורוש נאלצה להצטמצם לחברה קטנת ממדים.

 

1928 – 1944 מתגברים על המשבר הודות לויטמינים

פריצת הדרך הבאה בהתפתחות החברה קשורה להבנה המדעית של חשיבותם של הויטמינים לבריאות האדם ופריצות הדרך הטכנולוגיות שאפשרו יצור תעשייתי של ויטמינים. בשנת 1933 מדעני רוש, בשיתוף עם המדען היהודי Tadeusz Richstein, זוכה פרס הנובל מאוניברסיטת באזל, הצליחו להפיק ויטמין C סינתטי ובהמשך גם ויטמינים חיוניים נוספים. השינויים בתזונה בעולם בעקבות המהפכה התעשייתית והעיור שבא בעקבותיה, והצורך בהוספת ויטמינים למזון התעשייתי, תרמו לנסיקה חדה בביצועי החברה. רוש מתרחבת שוב ופותחת שני מרכזים בארה"ב: בניו-יורק ובעיירה נאטלי (Nutley) שבמדינת ניו-ג'רזי הסמוכה.

 

1945 – 1964 התייעלות ושיפור הייצור. הלוגו העולמי נוצר.

ייצור ויטמינים ואזורי ייצור חדשים ביססו את רוש כאחת מיצרניות הויטמינים הגדולות בעולם. כדי להימנע מתלות עסקית בויטמינים רוש מגבירה את המחקר התרופתי במגוון תחומים, החל מנוגדי דיכאון וטיפולים במחלות זיהומיות (אנטיביוטיקה) וכלה בתרופות כימותרפיות בסרטן.

במהלך תקופה זו ממציאים חוקרי רוש תרופת הרגעה יחודית, שנחשבה לפורצת דרך בתקופתה.

סימולה הכימי של התרופה משמש כלוגו החברה מאז ועד היום.

 

1965 – 1978 גיוון

בעקבות הצלחת הבנזודיאזפינים, רוש מתרחבת גם לתחומים אחרים – החברה מקימה בשוויץ ובנאטלי שבארה״ב מחלקת ביו-אלקטרוניקה כדי לפתח ציוד רפואי אלקטרוני, ומוקמות חברת הוצאה-לאור רפואית וחברת כימיקלים לחקלאות. תקופה זו מסמנת גם את תחילת מעורבותה של רוש במחקר ביו-רפואי בסיסי. רוש מקימה את המכון לביולוגיה מולקולרית בניו-ג׳רזי, מכון באזל לאימונולוגיה ומרכז המחקר ניפון ביפן.

 

1979 – 1990 רפורמה ושקיפות

רוש מהדקת את המבנה הארגוני ועוברת ליצירת יחידות עסקיות נפרדות. פעילות החברה מאוחדת באמצעות רכישות והשקעות, וכעת רוש פועלת באמצעות ארבע יחידות עסקיות עיקריות:

  • תרופות
  • ויטמינים ותרכובות כימיות עדינות
  • דיאגנוסטיקה (אבחון)
  • תכשירי טעם וריח לתעשיית המזון ותרכובות ריח לתעשיית התמרוקים והבשמים

 

1991 – 2000 התרחבות בין-לאומית ופיתוחים חדשניים

באמצעות מחויבות למחקר ולחדשנות, רוש ממשיכה לקדם את תחום הטיפול התרופתי שיחליף טיפולים יקרים יותר ויקצר זמני אשפוז.

 

2000 – 2006 עוברים להתמקד בביוטק

כדי להגביר את ההתמקדות בתחום הבריאות, רוש מפסיקה את פעילותם של חטיבת הויטמינים ושל חטיבת הטעם והריח, ומתמקדת בשני תחומים עיקריים: דיאגנוסטיקה ותרופות. רוש כעת מדורגת בין חברות התרופות המובילות בעולם. מומחיות זו בשילוב עם החוזק של רוש בביוטכנולוגיה מאפשרת לרוש לסלול את דרכה לעבר עתיד טוב יותר בבריאות עם פיתוחים בתחומים שונים כגון רפואה מותאמת אישית. 

 

2007 – עד היום  
מתקדמים לקראת רפואה מותאמת אישית  

 

הפוקוס המוגבר בחדשנות ובביוטכנולוגיה מוביל להתקדמויות חשובות בטכניקות אבחון ובפיתוח תרופות מכוונות מטרה, המאפשרות לזהות מחלות רבות מוקדם יותר ולטפל בהן בצורה יותר ממוקדת. ב-2009 התבצע המיזוג המלא עם חברת Genetech ואחריו נעשו רכישות של שחקנים מרכזיים נוספים בתחום מחקר מדעי החיים, ריצוף גנטי ואבחון רקמות. בעקבות כך חיזקה רוש את יכולותיה לפתח טיפולים ממוקדים יותר שבסופו של דבר הופכים רפואה מותאמת אישית למציאות.  

 

 

״אנו גאים בהישגי העבר וההווה שלנו, אך מה שמרגש אותנו באמת הוא העתיד״.  

סוורין שוואן, מנכ״ל רוש העולמית.